Pozovite : 067/7-422-100
Ponedeljak - Petak: 08-19h (Subota-Nedelja:10-17h)

Korisni saveti za PC računare

Puna funkcionalnost računara je obavezna ako se bavite ozbiljnim poslovima. Takođe, i manje zahtevni korisnici se često susreću sa problemom sporog podizanja sistema, sprog gašenja, pucanja programa, restartovanja kompjutera iz čista mira...itd. Bilo kako, uvek je bolje sprečiti nego lečiti. Kako sprečiti neki problem s kompjuterom ? Jednostavno, testiranjem, proverom sistema, hardvera i softvera, redovnim bekapom, čuvanjem podataka na drugoj particiji (lokalnom disku), DVD, eksternom HDD-u i slično. Onda kada dođe do problema koji ume da izazove čak i gubitak svih podataka, lakše ćete se snaći, a vreme za reagovanje više nije u prvom planu. Dakle, preventiva ili održavanje računara je obavezno !

Nije potrebno da budete PC stručnjak kako bi mogli da samostalno održavate svoj računar. Dovoljno je samo da se pridržavate određenih saveta za racunare kod održavanja i iste primenjujete odgovorno i češće. U svrhu održavanja računara možete koristiti nekoliko proverenih programa i alata koji su inače besplatni za korišćenje.

Greške u registratoru

Greške registratora (registracione baze) uglavnom utiču na stabilnost računara. Ukoliko se dogodi da je registraciona baza oštećena, vrlo brzo i lako može doći do takozvanog pada sistema. Da bi ste se osigurali od grešaka u registratoru, preuzmite program Little Registry Cleaner i njime proverite svoj kompjuter. Skenirajte registry bazu i potom izvršite bekap baze, na kraju idite samo na Fix problems. Bekap registra vam služi da eventualno vratite staru bazu ako nešto krene po zlu.

Nepoželjne datoteke

Neželjene datoteke zauzimaju prostor i usporavaju operativni stistem računara. U ovu svrhu najbolje će vam pomoći poznati CCleaner . Preuzmite prvu free verziju koja sasvim zadovoljava potrebe održavanja racunara prosečnog i naprednog korisnika. Instalirajte ga i proverite njime vaš računar i nakon analize počistite sve. Bićete prezadovoljni efektom ovog programa. CCleaner ne samo da briše nepoželjne fajlove, već i održava registratorsku bazu, briše stare Prefetch fajlove i temp fajlove koji često znaju da potpuno blokiraju kompjuter.

Greške na hard disku

Greška na hard disku može dovesti do gubitka svih podataka . Veoma je važno da vaš hard disk održavate u perfektnom stanju. Ako koristite Windows XP, do opcije za proveru grešaka na hard disku i alatima za otklanjanje istih, možete doći na sledeći način: Otvorite moj računar (my computer), zatim desni klik na particiju C ili bilo koju želite da proverite. Iz padajućeg menija izaberite opšta svojstva tj., "Properties". Sada izaberite opciju alati odnosno "Tools". Pojavljuje vam se prva opcija "Error-checking". Kliknite sada na "Check now". Sada izaberite i štiklirajte obe kućice za popravku greške na disku. Zatim kliknite na "Start". To je sve. Ovo čekiranje hard diska ponekad ume da traje dugo, ali budite strpljivi i sačekajte da se proces popravke završi. Ako vam se ovo čini komplikovanim, možete koristiti i program firme Abelssoft pod nazivom CheckDrive koji perfektno radi pomenuti posao. Program je besplatan i veoma koristan. Jedino posle instalacije se od vas traži da se registrujete unoseći ime, prezime i vaš email nakon čega trebate da potvrdite da ste to vi. Ostalo je lako. Takođe, ispravnost hard diska možete pratiti i pomoću HD Sentinel programa koji je specijalno namenjen za analizu HDD-ova.

A, evo šta Microsoft kaže o greškama na hard disku i kako da ih otklonite ChkDsk

Fragmentirane datoteke

Fragmentacija može značajno da uspori računar. Bilo da se radi o ATA/PATA, S-ATA ili USB, eksternom HDD-u, defragmentacija je obavezna. Veći broj fajlova na hardu zahteva i duže defragmentovanje ako je došlo do grešaka na disku. Za defragmentaciju možete da koristite Windows alat koji je integrisan u samom operativnom sistemu, ali je ipak poželjno da koristite besplatan alat od firme Auslogic pod nazivom Auslogocs Disk Defrag. Kada je u pitanju defragmentacija hard diska, mišljenja su i dalje podeljena. Ipak, znajte da je vrlo poželjno češća defragmentacija, jer se na taj način rasterećuje HDD od alociranih sektora i prostor sa fajlovima je kompaktniji. Generalno, defragmentacija ubrzava rad HDD i otklanja primarne greške koje mogu dovesti do većeg oštećenja. Defragmentujte češće vaše particije odnosno lokalne diskove na HDD-u kako bi ste brže pristupali podacima i iste čuvali od zaborava.

Kako zameniti antivirus na računaru ?

Antivirusni programi služe za zaštitu operativnih sistema od ubacivanja neželjenih odnosno zlonamernih kodova u iste. Antivirusi rade tako što prepoznaju samo one verzije virusa koje su registrovane u bazi samog antivirusnog softvera. Zato je neohodno stalno osvežavanje (ažuriranje) antivirusa u cilju odbrane i pronalaženja u sistemu. Na jednom operativnom sistemu ( Windows XP, Windows 7, Linux, MAC ) smete imati samo jedan antivirusni program. Instalacija više antivirusa dovodi do nestabilnosti sistema ali i konflikta kod detektovanja samih virusa. Zato je obavezno brisanje tj., deinstalacija starog antivirusa pre instalacije novog. U međuvremenu obavezno restartujte svoj računar između ova dva postupka. Veliki je broj virusa na internetu pa je antivirusna zaštita neminovna. Predlažemo vam komercijalne ali i besplatne antiviruse koje možete naći na stranici antivirus download.

matična ploča

windows 7 desktop

hard disk

defragmentacija

eset nod 32